Babait Tim ..Nga Kujtim Cekani ..

FB_IMG_1462258388917

Babai Im…
.
Sa here e shikoj kete Foto ..
Syte e mi lotojne..
Sa rrallë qeshe ne kete Bote te qelbur..
Sa vuajtje te rane mbi shpatulla
Me te renda se mali i Polisit..
Te ndane prej botes se Tyre ..por edhe prej Tendes..Prej Fisit..
Ngele Djale i vetem i Babait Tend..
Se te Tjerët i biresoje Nena Parti..
Ngele dyerve te burgjeve te Tiranes..
Atehere ishe i Ri shumë i Ri..
Dhe nje dite te than qe Babane Tend..
Ti nuk mund ta takosh dot..
Dhe bota te ra persiper..
Dhe Syte tu njomen me Lot..
Dhe trupin e Tija Kriminelet nuk ta dhane..
As te vdekur nuk munde ta perqafosh Babane..
Dhe ne shtepi u ktheve ..por shtepi me nuk gjete..
Ata te kishin marre cdo gje ..
Cdo gje e kishin bere per vete…
Ju thirre ..u afrove..un jam Vellai Juaj..
Ata nuk te njihnin ..Ti ishe bere i huaj..
Dhe shpresove qe te nesërmen dicka do ndryshojë..
Por me kot prite të nesermen ..
Ata ishin strehuar ne naten e erret ..
Nena Parti i perkedhelte..
Ata pergjithmone Ty te kishin mohuar ..
Ata Tani ishin te biresuar ..
Ne netet e gjata me kot mendjen vrave ..
U ngushellove ..ulerite ..u trishtove qave ..
Se ngele pa familje..Pa Baba..
Se ngele pa far e fis e pa vella ..
Se vellai pa vella si zogu pa krah..
Dhe nata e erret e Trishtimit zgjati me vite e vite ..
Dhe ashtu te vetem pa fis na linde e na rrite ..
Asnjëherë nuk na folen Sepse ti ishe i biri i Armikut.
Asnjehere ne shtepine tone nuk shkeli këmba e Tyre..pervecse e Mikut.
Nuk di ende Sot se cfar Atesie ata ne dokumente kane..
Se asnjëherë ata nuk e kan njohur ne realitet Babane..
Dhe dale nga dalë ne u rritem Ashtu si u rritem..
U ushqyem me lotet e Nenes dhe me dashurine e njeri tjetrit..
Dhe ti Babai im qe ngele Bire i Vetem ..
Nganjëherë U mundove te nxirrje Buzeqeshjet..
E di Tani je atje …
I lutem Zotit qe Babane Tend ta kesh përqafuar..
Sa Shume do te doja qe Te Jeni bashkë..
Te Bisedoni …
Te Jeni Bashke per gjithe kohen e Munguar..
Babai Im..
Sa shume na Mungon..

K. CEKANI..

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s