Vilson Blloshmi..Poet i pushkatuar ne vitin 1977 .Asnje i denuar ..vraresit jan akoma ne detyra shteterore..

 1. FB_IMG_147084297286720150121154609519646

  Vilson Blloshmi

  Vilson Blloshmi , lindi më 18 mars të vitit 1948,në Bërzeshtë te Librazhdit.Ai ishte vetem nje poet gje qe i kushtoi edhe jeten. Vilson Blloshmi bashke me Genc Leken u pushkatuan mesnatën e 17 korrikut të vitit 1977, për të vetmin “faj”, se kishin lindur poetë. Jeta e tyre u fik nga plumbat e xhelatëve, ndërsa trupat e njomë u flakën në të njëjtën gropë. Të dy poetët e kallur nën dhe` u lanë në harresë deri në shembjen e diktaturës, ndërsa poezitë e tyre u shpallën heretike. Diktatura i groposi, por të dy poetët kishin skalitur pavdekësinë me krijimtarinë e tyre, poezinë. Ata ishin poetë të lindur dhe i këndonin bukurisë, njeriut të thjeshtë.

  Vilson Blloshmi, ishte mësues dhe poet i talentuar që aspiroi për liri dhe demokraci, për një jetë më të mirë. Ndaj tyre u organizua një gjyq politik i inskenuar. Komiteti i Partisë së Librazhdit kishte bërë një plan masash për gjykimin dhe dënimin e Vilson Blloshmit dhe Genc Lekës. Pra, në Komitetin e Partisë merreshin vendime për pushkatimin e poetëve. Edhe diskutimet që do të bëheshin në gjyqin politik, ishin përgatitur në Komitetin e Partisë dhe aty ishin caktuar gjashtë vetë, për të diskutuar ato që ishin përgatitur në Komitetin e Partisë. Në planin e masave të Komitetit të Partisë, thuhej se: “Gjykatat Popullore punojnë për të realizuar vendimet e Kongresit të 7-të të PPSH”. Akuzat ishin të rënda për “krim, sabotim ekonomik, agjitacion dhe propagandë”.

  Vilson Blloshmi rridhte nga një familje patriotike. Ai fliste frëngjisht dhe anglisht në mënyrë të shkëlqyer. Shkruante poezi, por edhe përkthente poetët më në zë perëndimorë, sidomos ata francezë. Akuza kryesore ndaj tij, ishte poezia “Saharaja”, ku ai e simbolizon Shqipërinë të shkretë dhe pa miq e pa shokë, por Vilsoni u akuza edhe pse kishte thënë se, “që të bëhesh njeri i afirmuar, duhet të dish edhe gjuhë të huaja”. Regjimi nuk i donte njerëzit që dinin gjuhë të huaja. Megjithëse dinte gjuhë të huaja, ai shikohej me sy të keq nga Partia e Punës dhe qeveria komuniste. Në aktakuzë thuhej se: “Vilson Blloshmi e ka filluar që në bankat e shkollës, në Normalen e Elbasanit, veprimtarinë armiqësore”. Ai i kishte thënë një shoku në shkollë se, “vendi nuk ka literaturë të bollshme dhe njerëzit nuk marrin dije”…

  Saharaja

  Saharaja, larg është Saharaja,

  Saharaja shkëmb e rërë e gurë,

  Që ka shok veç emrin e saja

  Dhe ngaqë s’sheh ëndrra, s’sheh as drurë.

  Saharaja s’di të ëndërrojë.

  Ajo bluan gurë me mend’ e saj…

  Saharaja s’ka këngë të këndojë,

  Saharaja s’ka as lot të qajë.

  Saharaja nuk ka miq e shokë,

  Saharaja nuk ka bijë, as bir.

  Saharaja është një copë tokë,

  Thonë se dhe me natën s’shkon mirë.

  Natës s’i pëlqen në Sahara,

  S’i pëlqen të ketë veç gurë për shtrojë;

  Fjalë e dashuri e njerëz s’ka;

  Perç’ e saj e zezë s’ka ç’të mbulojë.

  As dhe një s’e di si është kandisur

  Me kët’ plagë mbi shpinë rruzullimi,

  Por se thonë në botë është stisur

  Kur i duhej njerëzisë mallkimi.

  Kur ai për keq e mban në gojë,

  Saharaja e mban vesh e qesh.

  Saharaja fillon të gëzojë,

  Kur ne mallkohemi mes nesh.

  E kur bie ndrojtur rrez’ e diellit

  Dhe mbi gurët e pamyshkët ndrit,

  I ngjan vello savani i qiellit,

  Shkretëtirës shket e shkrepëtit.

  Prandaj, kur urrejtjen e fortë e nxehur

  Mbi dikë mallon e shfryn e shan,

  Që nga skuta del kujtimi i dehur

  Dhe thërret menjëherë Saharanë.

  Kur mallkimi shfryn e kur kujtimi

  Në pusin e harresës tret…

  Kur hyn dielli e kur hesht thëllimi,

  Shkretëtirë e shkretë mbetet shkretë.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: