Mësuesi im i preferuar .. kishte qenë Spiun..Nga Kujtim Cekani..

 

20160908_093937

Mësuesi im i preferuar ..
kishte qenë Spiun..

Te gjithë kemi kujtimet tona nga fëmijëria sidomos ato te viteve te para te Shkolles ..te fillores apo dhe ato te tete vjecares..Por ndryshe ishte shume ndryshe jeta e nje Kulaku edhe ne shkolle ne ate kohe ..Atehere e vuanim shume me ate pafajësinë prej femije ..Kur na nxirrnin nga rrjeshti kur femijet benin ate betimin famoz ne mengjes te rreshtuar ..Ku njeri dilte para Tyre dhe me grushtin kart fillonte ..
Pionere..
Ne lufte dhe pune
per ceshtjen e partise
Gjithmone gati ..Gjithmone Gatiiiiio brogorisnin te gjithe me grushtin lart ..
Se se mbaj mend mire po keshtu me duket ishte ..Gjithsesi ne kulakeve na nxirrnin nga rrjeshti ..
Ne klase kishim gjithmone bangat ne fund ..dhe ndrysge silleshin mesuesit kur na nxirrnin para klases apo kur na benin ndoj pyetje …
mbaj mend nje mesues matematike nga Elbasani Lavdosh Çela..isha ne klase te 8 me mori me sy te mire ..ne fakt un edhe pse nuk kisha libra mesoja ..njehere me ngriti ne mesim mua dhe vajzën e nje komunisti mua me vuri 9 asaj 7 ..mbas mesimit e thirri drejtori .te nesermen me takon ne korridorin e shkollës dhe me thote ..Kujtim shume problem puna Jote ..Shumë problem..nuk mund te ve me nota te mira .nuk me lejojnë .. dhe iku me njehere ne nje klase ku do jepte mesim..Kisha nje etje te madhe per te lexuar libra jashte shkollore ..lexoja cte me kapte dora ..Kishte shkolla jone nje bibloteke dhe me veshtersi aty merrja noj liber ..Ehh per arsye respekti nuk do tja permend emrin Mesuesit te Letersise ngaqe e kam dashtur me gjithe Zemer te vetmin Mesues te femijerise time ..Tani me kujtohen edhe pyetjet e tij dinake ..se..
Ke noj liber ne shtepi..
A din noj fjale italisht ..
Ke bler noj liber gjekundi ..
A din noj kenge italisht ..
Ashkruan ti noj gje ne shtepi ..etj..
..
Ky kishte qene Spiun Miq ..
Sa trishtim qe ndjej per vitet e femijerise dhe per mesuesit e mi ..
Mesuesit u perdoren per te helmuar mederisht Shqipetaret ..sa keq e sa trishtim ndjeva kur mesova qe Mesuesi im i preferuar kishte qene 1.200 ..Spiun per te spiunuar nxensit e Tije ..
Te vetmin Kujtim te bukur qe Ruaj 9 qe mesues Lavdoshi me vuri dhe qe se kam takuar me kurrë..Ndersa Ai i preferuari Imi me spiunonte O Zot cfar trishtimi ..Zot Fali se se dinin cfar benin ..

Kujtim Cekani..

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s