Spiunet e Femijerise Time…Nga Kujtim Cekani.

IMG_20160918_155740.jpg

Spiunet e Femijerise Time dhe Drita qe me ka ngelë Kujtim ..

Kush nuk i mendon vitet e Shkolles..Nuk ka femije qe mos ti kujtoje ..Ato çantat tona te hedhura krahe qafe qe ishin te qepura nga nje beze e zeze me nje gjalme qe e varnim ne qafe ..Me kujtohet qe ne çante mbaja disa fletore dhe librat..qe zakonisht ishin te vjetra sepse nuk kishim leke ti blinim merrja te ndojerit qe kishte mbaruar klasen para meje ..E kisha me qjef shkollen shume me qjef ..lexoja cdo gje qe me binte ne dore qe nga klasa e peste cdo nate do te shkruaja porzi ..e kisha vene detyre ..cdo nate nga nje poezi ..personi qe do tja lexoja poezine te parit ishte gjithmone Nena ime ..un shkruaja ajo bente trike apo corape me ato shtizat prej teli qe i levizte papushim ..He shpirt i Nenes cfar shkruajte sonte ..Kur un lexoja ajo kthehej nga un dhe ndalonte se levizuri shtizat e saja ..i qeshte fytyra ..i shkelqeni ata dyte e bukur ..un lexoja poezine me rime ..se ashtu i beja ..dhe pasta leshoja fletoren dhe shkoja me vrap dhe e perqafoja fort fort ..Shpesh here me zinte gjumi me laps ne dore apo mbi ndoje liber ..Nena me merrte me kujdes ..mbyllte librin paloste fleten dhe me vinte ne gjume prane vellait ..Ne mengjes un do te ngrihesha gjithmone i pari ..Hanim mengjes ..hidhja canten kraheqafe dhe bashke me vellane niseshim drejt shkolles ..ne oren 8 bejej rrjeshtimi ..un fhe vellai dilnim nga rrjeshti nuk kishim shall pioneri te kuq ne qahe ishim kulake ..te gjithe ngrinin grushtin lart ..ndersa ne No ..Ne fillim d pata shume te veshtire por pastaj u mesova ..duhet te pajtohesha me fatin tim ..isha kulak dhe duhet te zbayoja rregullat e nje kulaku ..Ne klase ulesha ne banken e fundit me nje kusheriren time qe e kishte dhtepine ne krue te lagjes ..Dua te them qe ka qene e vetmja qe me fliste ..me kusherinjte e tjere nuk kishim asnje mardhenje..Ata i kishte afruar partia ..ehh ppune te ngaterruara qe un aso kohe nuk u jepja dot Dum..edhe mesuesi kujdestar kishte emrin dhe mbiemrin tim ..por na ndante nje oqean ..ai mesues un kulak ..dashuroja librat ..ishte njd bote ajo e librave qe me bente te lire ..hyja ne liber dhe clirohesha nga jeta qe me rrethonte ..bëhesha personazh i librit ..me rroba te bukura ..me kepuce ..here here luftoja ..here here mblidhja lule ..apo shtrohesha ne tavolina plot me mish apo fruta ..varesh nga libri qe lexoja ..dhe trishtohesha kur arrija ne fund ..Kishim nje bibloteke tek shkolla dhe here pas here arrija te merrja ndoj liber .O Zot cfar kenaqesie ..kisha gjith boten timen kur Adashi im me jepte noj liber..Ne Letersi isha me i miri ..po asnjehere nuk me vinte 10 ..ndonje 9 . dhe 8 ..Mësuesët me rrinin ftohte ..nuk me jepnin shume muhabet ..Rrija gjithmonë ty ne Bänken e fundit ne boten time me personazhet e librit dhe me mendjen se cfar do te shkruaja ne darke duke pritur përqafimin e radhës nga Nena ime si kompensim per poezinë ..Her pas here kur mbaronte mesimi Mesuesi Adash më ndalonte ..me duar ne xhepa vinte drejt meje dhe me thoshte ..Heeee ..do ndje liber ..Po i thosha . po noj fjale italisht ke mësuar..Italisht . e si ta mesoj ..po ja me thoshte nga Radioja.Jo i thosha ..nuk dëgjoj italisht un se di cfar ështe ..Me bënte disa pyetje qe me bente me djerse ..nuk dija cti thosha ..me shikonte nga koka tek cizmet e mia te grisura ..dhe ..Dillll jashtttt ulërinte ..ja fusja vrapit duke u përplasur me bankat ..ikja dhe mendoja ..po ky çpati ..pse me bertiti ..
Ikja dhe mendohesha ..Italisht ..cne un italisht ..sa nuk me shpetoi goja qe ” Zeri i Amerikes flet ne Shqip..por Babai me pat thene qe po na zbuluan qe ne degjonim zerin e Amerikes ..te gjithe ne Burg ska shpetim ..nuk duhej ta flisnim me asnje .Dhe me mbuluan djersët ..sa nuk i tregova ..Te nesermen i njejti avaz ..ne banken e fundit me kusheriren ..edhe ajo kishte biografine jo te mire ..e kisha kusherire nga nena .Mesonte Shume ..edhe ajo rrallë i shikonte 10 ..Ato i merrnin nja dy tre qe ishin goca e djem komunistesh..Kishim nje mesues Matematike nga Elbasani..Mesues Lavdoshi ..un kisha nje gje qe memorizoja cdo gje kur mesuesi shpjegonte mesim ..dhe ..kaq ishte ..i hidhja nje sy mesimit..cfar do te ishte e perpija ..me ngriti ne mesim ky Lavdoshi ..10 me tha ..o sa u gezova ..cfar gezimi sme kishin vene ndonjehere 10 ..por nuk duroi shume ky gëzim ..mbas ca ditesh me thote ..Kujtim nuk mund te ve me 10 ..nuk e dija qe je Kulak ..me vjen keq por nuk mundem .dhe kështu dite mbas dite e muaj mbas muaji shtyja shkollen time me ato pak libra qe me lumturonin dhe me pyetjet e çuditshme te Mesuesve .. Sa keq per Fëmijerine Time ..sepse e vetmja gje qe me ka ngelur jan vetëm te puthurat e Nenes Time ..Fletoret e mia përfunduan ne duar te nje Spiuni ne Librazhd mbasi mbarova klasen e 8 ..doja te vazhdoja shkollen dhe nje dite duke qsre shkova ne komitetin Ekzekutiv ne Zyren e Salie Kuklit ..nuk arrita te hyje sepse me nxorën per rreckash jasht ..dhe un bashke me fletoret e mia përfunduam ne trotuare ..Aty me afrohet Burri me kollare te Zeze ..un po qaja nga dëshpërimi ..Me kishin grisur triken qe kisha veshur ..por shterngoja fort Fletoret e mia me Poezi ..Ai më pyeti pse qaja ..i shpjegova arsyen dhe se doja te vazhdoja shkollën ..i thash qe ..Un jam kulak ..po cfaj jam un ..un nesoj por edhe shkruaj ..dua te shkoj në Shkolle ..ja i them keto fletore jan me poezi ..Kur i thashe që jam Kulak ai pa përqark ..lepiu Buzet ..dhe ..mi mbajti fletoret ..Aty u ndava me fletoret e mia pergjithmone..Ky Ishte Koçi Petriti ..U ndava me te me premtimin se do te me ndihmonte ..mbas nja dy ditësh vjen makina e deges ne fshat . me therresin dhe aty vazhdoi ndjekja ime kemba – kembes deri sa un u Arratisa nga Shqiperia ..Pastaj ..më Vone mesova qe mesuesi im kishte qene Spiun ..pra si i thonin atëhere njemije e dyqindesh..Keto jan kujtimet e femijrise Time ..Gjishsesi ..Te puthurat e Nenes dhe shkelqimin e syve te Saje me kan ngelur si rreze drite ne shpirtin Tim duke ma ndricuar ate pjese te erret te jetes ashtu si rruga e qumeshtit qe ndricon qiellin e errët qe sa me shume te jete Natë aq me shume shkelqejne ..

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s