Vdes Gjyqtari qe denoi Poetet e Librazhdit ..Gjendet i vdekur prej disa ditesh ne Shtëpi.

 

Gjendet i vdekur prej tre ditesh ne banesen e tij, ish-gjyqtari, qe denoi me vdekje dy poetet e Librazhdit.
I vdekur prej tre ditesh, gjendet ne banese trupi i pajete i ish gjyqtarit Subi Sulçe.Burime te policise se Korçes bejne te ditur se mengjesin e te merkurres eshte marre njoftimi se eshtë gjetur ne banese trupi i pajete i Sulçes. Kane qene fqinjet e tij qe kane bere njoftimin. Nga ekzaminimet, mesohet se vdekja ka ndodhur rreth tre dite me pare. Nga kqyrja e kufomes, thone burimet e policise, ndodhemi para nje vdekje natyrale. Ish gjyqtari ne moshe te thyer, jetonte i vetem.
Emri i Subi Sulçes eshte permendur shpesh pas permbysjes se diktatures si kryetar i gjyqit te inskenuar ndaj dy poeteve te Librazhdit, Genc Lekes dhe Vilson Blloshmi, ndaj te cileve dha denimin kapital, me pushkatim. Me 13 korrik 1977, Subi Sulçe kryesoi seancen gjyqesore te mbajtur ne kinemane e qytetit te Librazhdit, ku per akuzen e fabrikuar te sabotazhit ne ekonomi, u denuan me vdekje poetet Genci Leka dhe Vilson Blloshmi.

Advertisements

3 mendime mbi “Vdes Gjyqtari qe denoi Poetet e Librazhdit ..Gjendet i vdekur prej disa ditesh ne Shtëpi.

  1. Zoti vonon, por kurre nuk harron. Si Sybi Sulcja kane vajtur mjaft zagare te tjere, Sybi Sulces gruaja i qe cmendur per disa vjet me radhe. Ne Librazhd, ish Prokurori rrethit Qeni Lavdari vrau veten disa dite sapo kishte hyre demokracia, Qeni Xhevdet Alimeta, spiun, komunist, legen e gjeten te vdekur ne shinat e trenit ku e kishin shqyer qente disa dit. Keshtu vafshin te tere per hak te ayre djem nenash qe vrane pas shpine.
    Rrace e poshtes, rrace boshevike, gjak sllavi.

    Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s