Kur Shqipëria ishte Mbretëri..Nga Kujtim Cekani.

fb_img_1475952936376

Dua te ndaj nje histori me Gjyshin e Nenes Time ..Hasana Muzhaqi..Ai se ka dashtur mbretërinë aso kohe dhe nuk i eshte bindur pushtetit mbreteror .Behet fjale për vitet e para te mbreterise.mbas shum perpjekjesh Zogu e mori ne Tirane..te gjithe menduan qe Mbreti do ta vriste apo burgoste ..e ka mbajtur 6 muaj tek pallatet e Tije .Ai nuk i vriste Fisniket ..Mbas kesaj Gjyshi vjen ne Polis duke perkrahur plotesisht Mbreterine ..Mbreteria ka qene me te vertete lulezimi Ekonomik i Shqipërisë..kush nuk i ka pare rruget e Shqipërisë..Kjo rruga e Zogut ..edhe Kjo Edhe kjo ..Qe ne shume Zona na sherbejne edhe Sot .Kush nuk e ka pare qendren e Tiranes me projekt dhe Pallate madhështore si ne perëndim..kush nuk ka dëgjuar nga ne nga te vjetrit tane ..ehhh si ne kohen e Zogut..Don Zoti dhe te behet Shqipëria Monarki ..Me mire nje Mbret sesa 100 jevgjite te konvertuar ne mbreter..por gjithmonë morracake dhe brekegrisur.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s