Traktet e Komitetit Kombëtar Shqipëria e Lirë ne vitet 1949-1953.Nga Kastriot Dervishi.

FB_IMG_1476213240562.jpg

Traktet e Komitetit Kombëtar Shqipëria e Lirë

Në vitet 1949-1953, me ndihmën e aviacionit të aleatëve, Komiteti Kombëtar Shqipëria e Lirë (që vepronte si qeveri antikomuniste në mërgim), hodhi nga ajri trakte të shumta. Nëpërmjet këtyre trakteve, komiteti përpiqej të ndriçonte sadopak popullin shqiptar dhe të demaskonte regjimin rusofil të Tiranës. Një prej trakteve të hedhura në atë kohë paraqitet në këtë postim.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s