DO KEMI ZGJEDHJE, APO NJE FARSE ELEKTORALE TE RADHES ?Nga Shefqet Deliallisi.

zgjedhjet

DO KEMI ZGJEDHJE, APO NJE FARSE ELEKTORALE TE RADHES ?

Ashtu si dhe pritej, perfaqsuesi i Ps, nenkryetari i Komisionit Parlamentar per Reformen Zgjedhore, publikisht i mbylli deren ndryshimeve. Sipas tij, tashme nuk ka me kohe : as per votim elektronik, as per numerim elektronik….
Sipas tij, per ndryshim te sistemit zgjedhor as behet fjale….as per ndryshim te financimit te partive….
Pra nuk ka me kohe ?!
Nuk do te kete ndryshime!
Pra shqiptaret duhet te bejme nje farse tjeter zgjedhore !
Zgjedhjet do të bëhen me të njejtin ligj elektoral, me të njejtën mënyrë do përzgjedhen kandidatët, me të njejtat preferenca (te “fortet” dhe njerezit me “para”). Me te njejten menyre votimi, numerimi, financimi.
Sigurisht me blerje e votash…dhe sigurisht qe dhe produkti s’ka pse të jetë i ndryshem. Do zgjidhen te njetet personazhe, që s’përfaqsojnë aspak interesat e qytetarëve. Do të lihen jashtë elitat….
Me pak fjale do te vazhdoje havazi i vjeter ! Atehere, perse na duhen keto zgjedhje ?!

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s