Luftar Cakrani, që 1 vjeç ne internime ..Nuk e njohu kurrë Babane e Tijë.Nga Kujtim Cakrani.

FB_IMG_1476992470111.jpg

Natyrisht të gjithë krenohen me prindrit e tyre, por im at Luftari, ka një histori krejt të veçant:
U lind në Cakran më 1943, kohë kur lufta civile në Mallakastër ishte në fillimet e saj. I ati tij Kujtim Cakrani sapo ishte ndarë keqas me Mehmet Shehun për faktin e misionarëve Jugosllav që komunistët kishin çuar në Mallakastër. Lufta mbaroi ai ngeli jetim me baba gjallë pasi i ati menjëher në nëndor të vitit 44 u largua jashtë vendit. Bishat e egra të Stalinit i rezervuan atij që në moshën një vjeçare internimin, vuajtje, dhe diskriminim, megjithatë ai ja doli të shpëtoj gjallë dhe, në vitet 90’u bë promotor i lëvizjeve demokratike, u angazhua me gjithë shpirt dhe pa kushte në PD dega Vlorë. Të gjithë e njohin si një idealist. Por eksperienca në këtë vend ka treguar se idealistët nuk fitojn asnjëher. Tani im at Luftari është në pension dhe të vemen breng që ka që nuk arriti të njohë dhe takoj kurrë të atin e tij.

Kujtim Cakrani .

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s