Nje Komb ne 5 Shtete. Jane Ramat e Thaçët qe hedhin gurin e fshehin doren ,,Nga Adriatik R.Dosti.

20161020_170213.png

Nese sot..pikerisht ne momentin e tyre me te mire historik ,,,shqiptaret e kendej e andej kufirit jane leshuar nga zinxhiret e i jane turrur njeri tjetrit si kurre me pare ,,,te gjithe te mencurit, patriotet e atdhetaret nuk e kane te veshtire te kuptojne se jane politikanet e mbrapshte e antishqiptare te tyre si ne Tirane po ashtu edhe ne Prishtine qe po i paraprijne kesaj dasije percarjeje dhe kobzeze per kombin e tyre..
Jane Ramat e Thacet qe hedhin gurin e fshehin doren ,,,e nese ne mengjes fllasin per shqiptarine ,,ne mbremje darkojne me Vucicet, Dacicet, Kotziasit e Ciprasit ,,sa ne Beograd e Athine po aq edhe ne Bruksel e Strasburg..
Fatkeqesisht viktima te kesaj loje te ndyre antishqiptare kane rene edhe nje tufe intelektualesh, gazetare, opinioniste, komentatore , analiste etj etj te tipit Buzhala e Bushati me shoke …qe ngazellehen tek shohin te ngrihet lart flaka e ndezur mes shqiptaresh te nje gjaku qe historia e pabesite e saj i ndane me dysh e me katersh..
Dikur Europa krijoi shtetet e cuditeshme si San Marino, Monaco, Gjibraltari etj ..qe nje zot e di se cfare jane, cfare perfaqesojne e kujt i takojne,,,sikurse per molle sherri krijoi edhe dy Gjermanite apo dy Irlandat..
Dhe sic po rrjedhin ngjarjet ,,kur dikush cfare nuk po ben per te krijuar identitetin ndryshe dhe kombin kosovar vecmas nga ai shqiptar…te krijohet pershtyppja e frikeshme se rrezikojme qe se shpejti ti ngjasojme historise se Qipros se viteve 70,,kur po kjo Europe qe ne mezi po presim te hyjme ..e ndau me dysh ,ne Qipro greke e Qipro turke …c’ ka edhe sot po ja sheh mire hajrin..
Shqiptare behuni te mencur se mjaft ju shkoi jeta brez pas brezi si kobiure ne duart e armiqve tuaj,,,nje lloj kobureje qe deri me sot historikisht ju ka vrare ju e jo ata qe ju armatosin..juve..
Te pakten kaq gje kuptojeni mire njehere te vetme ne historine tuaj,,,pasi neser do te jete vone,,teper vone..

A.R.DOSTI.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s