Sa e “Frikshme” është Shqipëria Sot. Nga Adriatik Riza Dosti.

fb_img_1477664337662

Kur permendi Shefqet Musarain ,,,shkrimtatrin militanto – komunist …dhe i etiketoi Ballistet e Nacionalistet e ndershem patriote shqiptare ,,,si renegate e tradhetare …per ke e kishte fjalen pinjolli i komunisteve te djeshem ,,djali i ekzekutorit te nje Poeti te fjales se lire…dhe nipi i Spiro Kolekes..per…..
…..Per ata qe vrane me plumb pas koke e pas shpine me porosi e urdher te Komandantit me qindra patriote te ndershem shqiptare duke e shnderruar luften N-Cl ne lufte vellavrasese mes shqiptaresh..
Per ata qe vrane naten cuberisht e neper prita edhe shoket e tyre ”te idealit”si Qemal Stafa, Vojo Kushi, Vasil Shanto, Myslim Keta etj etj..deri tek ngrenia qe ju beri Dosa …kelysheve te vet qe nga 1945 – 85…
Per ata qe masakruan e bene terror mbi shqiptaret e pa mbrojtur e te pa fajshem ,,,sidomos gjate periudhes 1945-55 ..deri sa instaluan ne vend Diktaturen me te eger staliniste te te gjithe europes..
Per ata mijera te vrare e pushkatuar ,,shumica pa gjyq , te burgosur, te torturuar, te internuar , te arrestuar, te persekutuar e te perndjekur si ne Gjuetine e Shtrigave nga hija e zeze dhe e tmerrshme e biografise…
Per ata qe e shiten Kosoven dhe kurre nuk paten guximin ta ngrene zerin per genocidin masiv ndaj popullsise shqiptare te Camerise..
Per ata qe sajuan maskaradat e turpeshme antinjerezore te Diversanteve, te Gjyqit te Deputeteve, te Bardhok Bibes, te Bombes ne Ambasaden Sovjetike, te Grupeve te pafundme armiqesore etj etj qe cuan ne plumb serisht dhjetera e dhjetera jete te pafajshme shqiptaresh..
Per ata qe kurveronin ne kurriz te Shqiperise se gjore ,,here me jugosllavet e here me ruset dhe here me greket e deri ,,,tek cini – macinet e larget te Mao Ce Dunit..
Per ata qe ju a dhene e me pas ju a morren token me force ,,pikerisht atyre qe i quajten partizane legjendare e heroike e te cilet i sollen ne krye ate mengjes te 29 nentorit 1944 ….
Per ata qe ju tufezuan gjithcka, ju moren nga koteci edhe pulen e vetme dhe e shnderruan nje popull te tere te mbante frymen per vite me radhe permes tallonit famekeq…
Per ata qe hodhen ne ere Kisha e Xhamija dhe cuan ne plumb mijera klerike te ndershem e patriote dhe njerez te zotit..
Per ata qe hodhen ne lum eshtrat e Kollosit te Kombit Shqiptar At Gjergj Fishtes..
Per ata qe kurre nuk e njohen si shqiptar Gjeniun e Atdheut tone Faik Konicen…
Per ata qe kurre nuk e lejuan , as per qellime super njerezore ,,,te shkelte token e te pareve te saj nobelisten e Shenjtoren e fameshme Nene Tereza ….
Per ata qe hodhen nje mal me balte e vollen nje oqean me urrejtje e shpifje perbuzese ndaj te vetmit njeri deri me sot ne historine e Shqiperise ,,qe krijoi Shtetin e Kombin tone…Mbretit Zog..
Per ata qe krijuan Monstren e te ashtuquajturit Njeriu i Ri…percudnimi me antinjerezor ne historine e atij vendi..
Per ata qe mohuan Sejfulla Maleshoven, Lasgushi Poradecin, Eqerem Cabejn, Ibrahim Kodren, Arshi Pipen, etj etj ..pa mbarim…

Ndaj Shqiperia e sotme eshte e frikeshme me shume se kurre …pasi Tradhetaret e renegatet e vertete kane hipur ne podet e fituesit e ne piedestalet e nderit …dhe per turpin tone ,,te te gjitheve ne,,,Heronjte tane te vertete kombetare..anatemohen, sulmohen, fyhen, perbuzen, percmohen e zbriten dhunshem nga vendi qe ju takon e etiketohen ne menyren me neveritese Tradhetare e Renegate …pikerisht nga ky lloj soji e sorollopi i sotem qe tradhetine e mercenarizmin si dhe antinjerzillikun e antishqiptarizmin kane 75 vjet qe i kane te injektuar ne gjakun e tyre ,,e fatkeqesisht nuk ka asnje lloj transfuzioni qe t’ ju a pastroje.dot…
Historia e njerezimit,,te pakten deri me sot nuk njeh asnje rast te vetem qe dikush ti jete fshehur a ti jete shmangur Gjykimit te se vertetes ,,,sepse ajo eshte si Drita e Diellit …ku cfaredo qe te besh per ta ndaluar nuk mundesh dot pasi ne rastin me te mire do djegesh duart e tua …
Vendet dhe popujt kane destinacion perjetesine ,individet e grupet qe i bejne ata te vuajne kane per rrisk urrejtjen e tyre dhe harresen e historise …

A.R.DOSTI

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s