Familja Cakrani;Te Vertetat e Luftes ..Kush ishin Atdhetare dhe kush ishin ata qe vrisnin popullin .

fb_img_1477834808289

KADRI CCAKRANI. .ATDHETARE NACIONALIT.

Ka shumë artikulime sot të tejkonsumuara sot se “nacionalistët u përdorën nga gjermanët kundër formacioneve të majta partizane”, fakt që shfaqet tabu dhe më tej i keqinterpretuar.
Së pari gjermanët hynë në Shqipëri, menjëherë pas zbarkimit anglez në Italinë e Jugut dhe kapitullimit të saj, për të evituar një zbarkim të tillë në bregdetin tjetër të Adriatikut, pasi suxesin e kishin në tokë. Marrveshjen e parë e bënë me forcat partizane (Mestan Ujaniku dhe Neshat Hysi komandand i Brig X partizane me tog. e zbulimit të Wermahtit Riesterer) më 20 shtator 1943, dhe me forcat nacionaliste (ballistët); “Dr. Meçe negocioi në Fier për lidhjen e takimin më 20.09.1943 me komandantin e çetës nacionaliste, Kadri Cakrani, i cili më vonë do të kishte një kontribut të rëndësishëm në luftën kundër komunistëve”. Më pas “Komanda e divizionit 100 urdhërohet që Cakrani të furnizohet me armatime, municione dhe veshmbathje” Për rrjedhojë çetat e nacionalistëve arritën mbi 1000 trupa dhe spastruan forcat e majta partizane në rajonin grykderdhja e Vjosës-Fier-Lushnjë-Kavajë-bregdet “nëpërmjet aksioneve të ndryshme të divizionit tonë (100), kundër komunistëve, Balli Kombëtar arriti të rriste zonën e tij dhe të merrte edhe qytete të rëndësishme në Shqipërinë e Mesme si Këlcyra, Berati, Lushnja, Kavaja si dhe të zgjeronte organizimin e tij në këto rajone”. (BA/ MA, RH 26-100/45). Kush ka përfituar nga njëri tjetri gjermanët kanë përdorur ballistët apo ballistët kanë përdorur e përfituar nga Wermahti gjerman?!
E gjithë kjo luftë po zhvillohej me orientimin jogosllav e në terren misionarët serbë ishin në përbërje të forcave partizane, që kërkonin shuarjen e ndonjë ndjenje pro Kosovës paslufte, ndërkohë që programi i Ballit Kombëtar të parën pikë kishte Shqipërinë e bashkuar!
Cila nga këto dy forca që luftonin e donte vendin e saj?
“Nacionalistët nuk pranojnë të luftojnë së bashku me ne (gjermanët) kundër aleatëve, nëse anglo-amerikanët do të zbarkojnë në Shqipëri. Si shkëmbim, ata na kanë dhënë fjalën se, nëse do të ndodhë zbarkimi, ata nuk do t’i kthejnë armët kundër nesh” (BA/ MA, RH 26-100/45)
Rasti disa infermiereve amerikanë që u desantuan gabimisht në rajonin e Beratit flet më se qartësisht për marrdhëniet me angloamerikanët, ndërkohë që gjermanët ishin në qytet. “Në bodrumin e shtëpisë së një familjeje të pasur që ishin fshehur infermieret, komandanti nacionalist i qytetit Kadri Cakrani shkon me një përkthyes të besuar dhe i merr në shtëpinë e tij për darkë. Pas darke i ka çuar në kinema, ku shfaqej një film italian, ndërkohë që komanda gjermane kish dhënë alarmin. Për ti shpurë në drejtim të Vlorës në missionin top secret Cakrani angazhoi makinën dhe shoferin e tij të besuar, ku kanë depërtuar në mbi 25 postblloqe deri në destinacion. Interesimi i presitentit Roosëelt me informacion çdo tre orë nga agjencia jonë, po shkonte në rrugën e duhur. Vetë shefi i OSS (sot CIA) ka zbarkuar në gad. Karaburun (dok. declassif. të CIA-s)
Kush ka bashkpunuar me armikun?!

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s