Dhëmb për Dhëmb.Nga Myntas Xhindoli..

fb_img_1477936222917

Rralle kam lexuar nje liber-akuze te shkruar nga ndonje ish i persekutuar politik, si ky i Myntas Xhindolit. Fakte dhe emra persekutoresh, per te cilat as qe do te kete nevoje qe dikush tʼi hape dosjet e tij. Ka qemtuar dhe kujtuar gjithcka me perpikmeri, aq sa kete liber e shoh edhe si nje model per te gjithe ata qe duhet tʼi thone te vertetat ashtu sic kane qene. Mundesine per te qemtuar shkaktaret e kalvarit te tyre personal e kane. Nderim per kete burre nga Eskaj i Lushnjes te cilin, qe prej moshes 16 vjecare, e degdisen ne burgje e internime.Ky liber me ra ne dore nga nje bashkevuajtes i tij. Dhe e lexova disa here, pasi nder te akuzuarit kish shume nga ata qe jo vetem lushnjaret, por edhe te persektuar te tjere, ne kampin e Tepelenes, atyre te Lushnjes e gjetke, si edhe ne burgjet, i njohin mjaft mire….

Shpend Sollaku NNoé.

 

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s