Si u Braktis Hoxha i Polist..Kur u prishen Xhamite. Nga Kujtim Cekani.

xhami

Hoxha i braktisur qe jetoi aq shumë.

Dikure nga Vitet 1930 ..Ne fshatin Polis u ndertua nje Xhami ..U mblodhën burrat e fshatit ndertuan Xhaminë dhe u gjetën nje Hoxhe nga Lushnja ..per fat te keq un nuk ja di emrin .Si inisiator per ndertimin e Xhamise ka qenë Gjyshi i Nënës Time Hasana Muzhaqi .. Hoxha qelloi nje njeri shume i ditur dhe ka kontribuar ne shume zgjidhje problemesh ne ate zone ..Ai jetonte vetëm me bashkëshorten e Tije dhe per fat te keq nuk ka patur femije.Ne kohen qe u prishen Xhamite ne gjithe Shqiperine edhe Xhamine e Polisit i vune kazmën .Hoxhen e nxoren jashtë dhe ai u vendos ne nje dhome te Vögel ngjitur me furrën e bukës ne Polis Qendër ..Mbas pak vitesh i vdiq dhe bashkëshortja..Me kujtohet aty nga viti 85 ai mund te ishte mbi 100 vjeç ..Ndoshta dhe 110..Shkonim Thuajse Çdo dite ne te familjes tone i dergonin ushqim .. Te Tezes time qe i lanin rrobat ..Përkujdesja vazhdoi deri sa Ai iku nga kjo bote ..te tjerët nuk i shkonin sepse kishin frike ..Me kujtohet qe kur shkonim tek Ai per ti dërguar ushqimin ..duhet ti thërrisnim disa here qe Ai te zgjohej ..Sa na shikonte na bënte me dore na përqafonte dhe me kujtohen Lotët që i dilnin nga Syte e tij Blu ..O Zot i madh cfarë Trishtimi ..Ai u braktis nga te gjithe per vite e vite dhe Zoti e deshti qe Ai te jetonte aq shume..Nje dite kur shkuam ti dërgonim Bukë ..i thirrëm e i thirrëm por me kot ..u afruam afer ..Ai kishte mbështetur Kokën mbi Jastëk kishte kthyer Fytyren nga dera ne dore mbante te shternguar nje libër dhe dukej sikur flinte..Ai po flinte pergjithmone..I Paharruar Daj Hoxha i Polisit me Sytë e Tu Blu të përlotur ..na fal ne qofte se ste kemi shërbyer sa duhet ..Zoti te paste ne Xhenetet e Tij me të Bukura ..Amin..

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s