Shpallja e pavaresise ne Librazhd – Qukes-Starove (citim i shenimeve te patriotit Lef Nosi).Nga Arjan Çala.

20161127_201200.jpg

Shpallja e pavaresise ne Librazhd – Qukes-Starove (citim i shenimeve te patriotit Lef Nosi)
Elbasan 13 Vjeshta e Trete 1912
Hajdar Bej Blloshmit drejtorit te gjymnazit te Durresit
Durres

Me qene se kazaja e Staroves asht Shqipni edhe ne kete kaza nuk ka element tjeter vec shqiptarit, ju zgjodhem perfaqesues me vota te perbashketa te gjithe popullit te kazase se Staroves, Qukesit dhe Librazhdit per me u ndodhe vete, – ose me vume zavendes ata zotnij qe ti shofin me udhe atje-ne Kongrest, qe do te bahet, per me cfaqun qenjen tone kombetare, per me sigurue kufijt tone politik edhe per me shpetue Shqipnine. Te merrni pjese ne bisedime, ashtu edhe ne veprimet qe do te bahen perane Shtetesh Mbedha. Merruni vesh me te shpejte me Ismal Qemal Bene edhe pa humbe as nji minute shkoni ne Vlone. Lutemi na lajmoni nisjen tuaj.
Kryetari i Bashkise Arsllan Bej Minorolli, Hysrev Bej Starova, Qerim Bej starova, Hasan Bej Starova, Jashar Bej Starova.

Nga kat. Berzeshte: Selim Blloshmi, Hysein Leka, Hasan Blloshmi, Ismail Leka, Shaban Blloshmi.
Nga Velicani i Mokres: Hysein Ago, Hasan Bej,.
Nga kat. Qukes : Salih Kopace, Salih Kushta.
Nga kat. Debrove Ibrahim Ago.
Nga kat. Stranik Jashar Ago.
Nga kat. Kododesh: Adem Ago.
Nga kat. Dardhe Elmas Duka.
Nga kat. Vehcan : Qazim Polisi…

nga Arjan Çala.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s