C’po ndodhë më dosjet në Shqipëri.

dosje_981193148-300x219

Politika jashtë axhendës dhe koherencës, ligjin e lustracionit
Ilir Vata

C’po ndodhë më dosjet në Shqipëri?

Si anjë vënd tjetër në Europë dhe ish-vendet komuniste, Shqipëria kalojë një gjendje izolimi, persekucioni dhe një traum të vetet shoqërore, gjatë kohës së diktaturës. Për vetizolimi, varfërisë , persekucionit, burgjeve dhe kampeve të interrnimit më e tmerrshmja ishte përndjekja, frika e saj ndaj rretit të krijuar rreth armiqve të pushtetit, që guxuan të mendonin ndryshe, apo tentoni t’i shpëtonin vuajtjeve në përmjet arratisjes, që diktatura këto akte i radhiti, si krime kunder shtetit dhe shënoi një bilanc rrenqethesh krimesh.

Por kjo e shkuar po i mundonë sërisht shqiptarët, pasi politikanë të partive parlamentare, e jo parlamentare janë të lidhur drejtperdrejt, apo nga të afërmit e tyre jo vetëm me të shkuarën, por me krime e saj.

Kjo është arsyeja kryesore, që politika në tërë si i anashkalon dosjet e Sigurimit të Shtetit dhe nxjerrë jashtë axhendës dhe koherencës, ligjin e lustracionit.

Shoqëria shqiptare nuk ë shtë e lodhur madje plotë energji, kërkon me cdo kusht ndryshimin, integrimin në BE. Shqiptarët kanë energji ku capërlohen në punët e tyre të përditshme në fshat në kushtë flagrante mbijetese dhe prodhimet e tyre nuk kanë një treg.

Coprlohen në garë me kohën për shkollimin e fëmijvë të tyre dhe madje bëjnë të pamundurën, duke shitur cdo gjë dhe madje dhe lopën, burimin e të mirave dhe shteti nuk i ofronë privilegjet ligjore.

Edhe fshatari më i thjeshtë investon për fëmijnë e tij dhe për llogjikë dhe për komunitetin dhe shoqërinë , madje përtej të imagjinueshmes. Shqiptarët më durim bejnë biznes, ndonse durojnë padrejtë, si konkurenca e pandershme, pushtetit i pakufizuar i monopoleve, apo oligarpoleve dhe me e keqja gjobvënë si e padrejt, por përsëri ata kanë mbijetuar.

Shqiptarët janë të durua kur padrejtësia u zë frymën dhe enden në gjykata me vite të tëra për të kërkuar drejtë, si dhe ata të duruar e me besim te ligji vazhdojnë të presin, por gjejnë padrejtësi, për vetw faktin se në Shqipëri vazhdonë të mbizotërojë anarshia ligjore e moszbatimit të ligjit.

Enden, e sërisht vazhdojnë të rendin në të drejtat e tyre, por një grup i vogël njerëzish kan kapur pushtetin dhe vetë politikën, duke bërë se ky krup që vijnë nga e kaluara jo e largët e diktaturës, po ia ndryshojnë dhe vetë formën shtetit nga demokraci e përfaqsuar në pushtet të komunduar, nihilist e pa formë .

Qindra të rinjë në garë me kohën, të shkolluar brenda dhe jashtë venden të papunë dhe fatkeqsishtë të rinjtë dhe vetë truri po largohet për tu punuar gjetkë nga një kontinent në tjetërin dhe duke lënë shtëpitë e tyre vetëm me prindrit, tashmë të mplakur.

Kjo ka bërë se shumica e zonave rurale të braktisen, duke i shëndërruar ato në teritore të pabanura.

Mbingarkesa sociale ka sjellë një mori problemesh në qytetet kryesore të vendit, ku sundon papunësia, informaliteti i pronave të investura dhe shteti është sehixhi dhe legalizimet janë në stanacion të plotë dhe kjo agjensi nuk është në gjendje që qytetarit t’ia bëjë pronën aktive për ta futur si kapital në treg, apo për ta lë në kolateral për investime.

Problematika të tilla sociale vazhdojnë të thellojnë plagë për vetë faktin se politika shqiptarë është në stanacion ideshë e zhvillimi dhe për llogjikë pushtetet që prodhojnë këta politika janë të prirura të riciklohen brenda vorbullit të së shkuarës diktatorjalle dhe janë shterp pa kurfarr ideshë .

Dëlirja e shoqërisë në radhë të parë nga mëkatet e së shkuarës do të ishte një hap i madhë për të patur një shoqëri të hapur e pa kompleksë . E më e rë ndësishmja, miratimi i ligjit të lustracionit do të nxirrtë nga politika politikanë të lodhur dhe të mpleksur me të kaluarën, për t;i lënë vendi një klase të re politike.

Dëlirja e administratës publike nga bashkë puntorë t e sigurimit të shtetit, sic edhe e kanë zgjidhur mjaftë mirë vende të tjera ish-komuniste, madje ka patur vende si Bullgaria që kanë vendosur cakun që të mësuesi, që nuk duhet të jetë ish- bashkepuntorë , apo sic edhe e kemi cituar mekatarë .

Sistemi i drejtësisë sotë vuan nga “kanceri zi” dhe “kanceri i bardhë ” që është korrupsioni dhe mëkatet që kanë kryer në kohë n e diktaturës shumica e gjyqtarve dhe prokurorve dhe sot janë zot të sistemit të drejtë sisë .

Nëse ky sitem drejtë sie nuk dëliret nga ish- prokurorët, hetuesit, torturuesit e diktaturës, drejtësia do të lënkojë nga padrejtësia. Atikorrupsioni i kancerit të bardhe ka mjaftë praktika të BE-s që munë ta shë rojnë , por politikanë janë gangrena e stanacionit të vërtetë të Shqipërisë .

Themra e akilitë shtë transparenca më të kaluarën komuniste, spse pa një trasparencë të tillë fëmijët tanë do të vazhdojnë të mësojnë hitorinë e tjetërsuar nga diktatura, shqiptarë t do të udhëhiqen nga mediokrit, mëkatarët, përsekutorët dhe politikan të lodhur dhe madje dhe injorant.

Kucedra që po vret të ardhmen e shqiptarve është vetë transparenca me ligjin e lustracionit, pasi edhe në zgjedhjet e 2013, pritet që politikanët tanë pa dallim ngjyre të mos kenë kaluar transparence, itegritetin moral, pra do të kemi sërisht në parlament një tufë idjotësh dhe madje dhe përsekutorsh, që do të vazhdojnë të na mbajnë në stanacionë politikë , pa rrotacion, pa garë , pabarazi para ligjit, por të sunduar pikërishtë nga pakë njerë zish.

Shqipëria është i vetmi vend ish- komunist, që për vite me radhe, ceshtjen e dosjeve e ka trajtuar për shou dhe në të gjitha rastet ka qenë politika që e ka sabotuar për vetë faktin e inkriminimit të saj.

Kjo gjendje traumatike apo postraumatike nga diktatura duhet të ndryshojë dhe shqiptarë t e kë rkojnë kë të , ndonse nuk hezitojnë që dhe kë të mandat të ri të na lë në në vorbullin e riciklimit me të kaluarë n. Paradoksi nuk ka të sosur, kur vende të tjera ish komunistë e kanë mbyllë kë të cikë l me të kaluarë n diktatorjale politikanë t shqiptarë po hedhin në treg mendici pë r djegjen e dosjeve të bashkë puntorve të Sigurimit të Shteti, pë r të na garantuar një tranzicion pa fund. Postrauma komuniste duhet të marrë fundë pasi ende kë mi një forcë politike në Shqipri që mendonë një soi si diktatori dhe në zgjedhjet e që rshorit po pë rpiqet të rifusë në lojë brevi e tretë të diktaturë s dhe kjo ë shtë një fatkeqsi, prandaj shqiptarë t jo vetë m duna transparenc me të kaluarë por dhe një divorc me të

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s