Princ Leka i ftuar nderi në ceremoninë në Shtëpinë e Bardhë nga Presidenti i Ri Donald Trump

FB_IMG_1458927541405

Princi Leka II, mbreti i ardhshëm i Shqipërisë, është ftuar të marrë pjesë në ceremoninë e inaugurimit të presidentit të 45-të të SHBA-ve, z.Donald Trump.
Pas shumë debateve dhe përpjekjeve të zyrtarëve shtetëror të Kosovës dhe Shqipërisë, të cilët për herë të parë anblok, u përjashtuan nga një ceremoni e tillë kryesisht pasi mbajtën qëndrim të hapur kundër zgjedhjes së z.Trump president, ftesa për Princin Leka është zyrtare dhe ajo është bërë nga Martin J. Golden, sekretar i Konferencës, njëherit senator i distriktit të 22-të në shtetin e Nju Jorkut.
Pjesëmarrja e shqiptarëve në inaugurimin e presidentit amerikan Trump u bë një çështje e madhe, e para sepse zyrtarët e dy shteteve shqiptare nuk morën ftesa, madje as private, sikurse as zyrtare, dhe e dyta nga arrestimi i kryetarit të AAK-së, ish kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinajt, i cili po udhëtonte për në SHBA për të marrë pjesë pikërisht në këtë ceremoni.
Princi shqiptar është i ftuar i nderit në këtë inaugurim, i cili mbahet me 2o janar. Respekti për familjen mbretërore shqiptare duket në rritje të vazhdueshme.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s