Udhëtim … Drejt Perëndimit.. ..Poezi Mimoza Leskaj.

FB_IMG_1485184235481.jpg

Drejt një Perëndimi!

I largët, i pafund, i pashpresë perëndimi,
dëshira për ta prekur ngeli ëndërr.
Në mëngjes dielli lind i qeshur,
në darkë, atë e mbyt zemërimi.

Bulëzat e vesës mëngjeseve plot oksigjen,
nuk ja shpëtojnë dot fytyrën,
ku orët rendin në vazhdim,
e lodhin e m’plakin i ndryshojnë dhe ngjyrën!

E cuditërisht drejt një perëndimi vendosim zemrën,
fuqishëm ëndërrojmë, ta prekim duam,
por asgjë nuk bëjmë tè ndryshojmë,
vecse,presim m’plakjen e diellit të harruar.

Drejt një perëndimi,..rrugë e gjatë,
fundin dot s’ia kemi gjetur,
para tij kemi qeshur e qarë
shpesh dikush dhe ktë ,nuk ja ka arritur!

….

Mimoza.Leskaj .

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s