POETI PA VARR.. Nga Ilirjan Blloshmi.

fb_img_1486322998835

Poeti pa varr!

U pushkatua në një natë dhjetori të vitit 1963 në moshën 33 vjeçare. Ne gjygj në fjalën e fundit kërkoj: Më jepni një top të gjuaj sistemin tuaj!

Vargjet e tij testament u recituan nën zë me vete, mes miqsh të besuar…

E shkreta ti, o Republikë
U baltosesh zotërve
Dritën ta shuajnë në terr
E ditën ta ndezin
Bukën ta shtrojnë në sofër
E duart t’i presin…”.

Deri në 1990 nuk dinin fare për Trifon Xhagjikën talentet e reja që ngjiteshin në letrat e artin shqiptar me aprovimin e partise dhe Lidhjes Shkrimtarëve ne shërbim të sistemit, që Xhagjika, në sallën e gjyqit kërkoj ta godiste me top!

Tash 26 vjet varri tij është i humbur. Ne vazhdojme ditëlindjet e nderimet për ikonat e realizmit socialist qe vrau poete dhe i la pa varr duke shpëlar trushë me veprat e tyre një popull.

Historia vazhdon…… I.D

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s