Nje takim me Lazer Radi. Nga Kastriot Frashëri.

received_10210423916826956

Nje takim me Lazer Radi

Sot ne Akademine e Arteve u shfaq premiera e dokumentarit televiziv “Golgota e Lazer Radit” kushtuar jetes dhe vepres se tij permes studimeve universitare, publicistikes, perkthimeve, burgjeve dhe internimeve te regjimit ish-komunist.

Nje intelektual i njohur dhe mik i Migjenit, Koliqit, Musine Kokalarit, Vangjel Koca, e shume emrave te tjere te shquar te viteve 1930, sigurisht qe veprimtaria e tij nuk mund te mos spikaste po te meret parasysh fakti qe ai braktisi katedren e Universitetit La Sapienza, ku u emerua pas doplomimit te tij, per tu kthyer ne atdhe per ti sherbyer vendit qe e lindi, pa ditur qe ata qe do te vinin ne pushtet do ta syrgjynosnin burgjeve te ferrit komunist.

Kam patur fatin ta njoh ne fillim te viteve 1990 e te kem miqesi me Prof. Lazrin, madje duke punuar per kauza te medha sic ishte Levizja Kombetare Shqiptare e pagezuar nga une per nje dimensionim te ri te mendimit politik shqiptar drejt interesit kombetar te Shqiperise…

Per fat te keq Profesor Radi, jetoi shume pak ne liri, por ai la pas nje veper te gjalle si simbol te qendreses per brezat qe do te vijne.

Ndihem krenar qe nga ky dokumentar i realizuar me vertetesi, ne miqte e tij, permes punes, perpjekjeve dhe vlerave te tij, te gjejme vetveten mes sakrificave tona per nje Shqiperi tjeter, nga e djeshmja dhe kjo e sotmja.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s