Se shpejti Del libri im i pare .Në Atë Vend”. Redaktoi Mimoza Leskaj.

fb_img_1471954487760

PERSHENDETJE MIQESIA IME.
…..
Chi trova un Amico trova un Tesoro thenje e urte ne Italisht…
Qe ne Shqip do te thote Kush gjen nje Mik ..ka gjetur nje Pasuri prej Floriri…
Nuk gjej fjale per te Falenderuar.. Miken ..Poeten ..Bashkevuajtesen..
Atdhetaren ..
….
Mimoza Leskaj.

E falenderoj per Redaktimin e Poezive ..vuajtje ..mendimeve ..
loteve psheretimave te femijeris dhe jetes time .qe un jam munduar ti hedh ne leter ashtu sic i kam ndjere dhe mbartur ne shpirte qe nga koha e femijerise ..Por me perkedheljen sistemimin dhe vleresimin e Mikes Time Moza ..shpresoj qe ky liber do te vije tek Ju shume shpejt ne nje menyre shum speciale ..Falenderoj komentuesit dhe gjithe ata qe me nxiteten qe un shkrimet qe kisha ti beja Liber .

Falenderoj Mozen per Parathenien e Librit ..
Nje falenderim pa fund per artistin e talentuar Avni Delvina per kopertinen e Librit .
K.Cekani.

fb_img_1476864948914

Pèrshèndetje miq!

Pèrfundoi pèrgatitja pèr shtyp e librit me poesi ” Né Atè Vènd”…I shoqèruar dhe me disa nga rrèfimet reale tè jetès sè autorit Kujtim Cekani!
Disa fjalè rreth ktij libri tè ri paksa i veçantè pèr nga lloji i poezisè.
Autori ka mbledhur pjesè tè jetès sè tij tè vuajtur dhe i ka kthyer nè vargje.Vuajtjet e mèdha tè familjes sè tij dhe gjithashtu njè fèmijèrie tè vrarè, pèrmes dhe njè numri tè madh tè vrarèsh nè familjen e tij, bèjnè qè jeta e autorit, tè jetè mes dhimbjesh tè mèdha shpirtèrore dhe e njè varfèrie reale nè fshatin e tij. Pèrbuzja e bashkèfshatarève èshtè njè dènim i pamerituar , pèr tè dhe familjen e torturuar barbarisht nga sistemi i egèr diktatorial qè jetuan.
Vihet re mllefi dhe urrejtja e fèmijès i cili rritet me aq dhimbje, dhe nè tè njèjtèn kohè,me njè dashuri tè madhe brenda familjes sè tij.Janè tè shumta poezitè tè cilat duken qartè kto vuajtje tè papara.
Por nè tè njèjtèn kohè autori na shpalos njè botè tè madhe pèr dashurinè dhe urtèsinè e nènès sè tij; njè grua e urtè qè me butèsinè e saj, zemèrgjerèsinè, dhe dhembshurinè arrin tè mbledhè pèrmes atyre vuajtjeve tè mèdha,fèmijèt e saj, si ajo klloçka zogjtè e vegjèl!
Do veçoja vargjet :U mbusha me pasuri / por seç mè mungonte/ mungon Ti nèna ime/ dashuria e ksaj bote! (poezia NENA) Me tè gjitha vuajtjet e mèdha,pèrbuzjet, tmerret,burgjet autori Kujtim Cekani mban brenda vetes njè dashuri tè madhe pèr vendin e tij. Ktè dashuri qè e bèn tè dojè çdo copè tè atij dheu ku u lind u rrit , lozi dhe qeshi fèmijè sè bashku me tè kaluarèn e tij tè dhimbshme!
Klithmat e tij mbajnè njè botè tè rèndè mbi ata supe tè vegjèl. Tek autori vihet re njè gjuhè paksa ” rèndè” e cila tè bèn tè mendosh qè nè mendjen dhe nè shpirtin e tij,asgjè nuk èshtè harruar dhe jeton ende gjallè!
Autori pèrcjell vuajtjen e largimit tè tij nga atdheu pèrmes njèmijè e njè rreziqesh, si dhe demaskon rèndè personat qè i kanè prerè rrugèn pèr tè vazhduar jetèn nè vendin e tij!
Shpreh shqetsimet e mèdha pèr ngjarjet qè pasuan pas viti ’90 me ndryshimet e para dhe akuzon rèndè diktaturèn me personazhet e saj!
Njè vuajtje tè madhe tregon, pèr viktimat e padrejta qè kjo diktaturè shkaktoi me vitet e saj.
. Autori, vuan ,loton ,qan dhe bèn qè tè futesh brenda dhimbjes qè ai pèrjeton!
Vargjet qè u drejtohet lexuesit sikur ai po bisedon me tà tè emocionojnè dhe tè fusin brenda vetes, si psh :
Tè mè falni miq, sot dua tè ulèras,
Sot dua tè njom sytè me lot,
Me tè vdekurit heronj dua tè flas,
Ditè e tyre èshtè sot,
Pèr Ata qè varr nuk kanè!
Si redaktore e ktij libri jam munduar ti jap gjuhès sè autorit njè “zbutje” tè gjuhès me tè cilèn ai ka thurur dhimbjen, dhe urrejtjen duke ju ruajtur origjinalitetin dhe duke i pèrshtatur njè formè artistike qè kèrkon lexuesi ynè.
Falenderoj autorin pèr besimin qè tregoi nè punèn time, dhe pèr dèshirèn e tij tè pastèr, pèr tè patur emrin tim si redaktore e librit tè tij tè parè.
Ardhtè i lehtè nè dorèn e lexuesit!

Redaktore Mimoza Leskaj

Arti grafik Avni Delvina

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s